Дане курортне містечко приваблює туристів з усієї України, і не тільки, можливістю відчути старовинні гуцульські звичаї, обряди, традиції, багатовікові культурні надбання.
Яскраво освітлені центральні вулички та “політика чистоти” роблять Яремче схожим на швейцарське або австрійське затишне містечко, і вабить іноземних туристів з кожним роком все більше і більше.
На Вокзалі залізничної станції “Яремче” проходять кілька дизелів у день з Івано-Франківська та Коломиї у Рахів та Ворохту і назад, і пасажирський поїзд Львів-Рахів.
Як і інші вокзали в цих краях, побудований він в австрійську епоху. Треба віддати належне залізниці Станіславі (тепер Івано-Франківськ) – Яремче – Ворохта – Рахів, збудованої в 1894 році, яка призначалась для вивезення лісу у промислові райони, і після будівництва якої Яремче почало активно розвиватись.
А вам відомо, що раніше Яремче розвивалось як дачне містечко, де відпочивали жителі Львова, Кракова, Варшави?
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Свободи, 268
Тел.: +38(03434) 22356, 22044
Одразу ж коло вокзалу знаходиться Яремчанська міська рада – орган самоврядування, повноваження якого поширюється на м. Яремче, селище Ворохта та села Микуличин, Татарів, Яблуниця, Поляниця, Вороненко.
Яремче – місто довге, в якому автовокзал знаходиться на одному його кінці, а все найцікавіше – на іншому. Через усе місто, крім річки Прут простяглася вулиця Свободи.
Центр став набагато красивіший – чого лише вартий фонтан, зроблений з каменю у вигляді вулкану або гірської скали, з якої витікає вода. Розташувався фонтан вздовж вулиці Свободи.
Далі, йдучи вулицею Свободи натрапляєш на Будинок культури м. Яремча – центр місцевої активності та популяризації культурних надбань краю.
Основним завданням закладу є збереження і розвиток української культури, забезпечення культурних потреб громадян у розвитку народної традиційної культури, підтримки художньої творчості, іншої самодіяльної творчої ініціативи, організації дозвілля, створення та організація діяльності творчих колективів, гуртків, любительських об’єднань, клубів за інтересами, розвиток усіх видів та жанрів самодіяльної народної творчості, аматорського мистецтва, народних художніх промислів, вивчення культурних запитів та розкриття творчих здібностей різновікових груп населення.
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Свободи, 270
Тел.: +38(03434) 22333
Прогулюючись по Яремче, можна побачити аварійний підвісний міст та 28-метровий кам’яний залізничний міст, який вражає своєю величчю. Не менш вражачий і інший залізничний перехід через р. Прут, де поїзд, вириваючись з полону тунелю в кілька сотень метрів, відразу потрапляє на міст.
Однозначно, безсумнівний шедевр Яремче. Архітектор І. Бондарчук (1965 р.). І що є найбільш цікаво, що при його будівництві не використано жодного цвяха. Там же розташувались ряди першого сувенірного ринку.
Вами оволодіють непередавані відчуття, коли Ви зможете насолоджуватись барвистими гірськими ландшафтами та спостерігати за норовистим бурхливим водоспадом “Пробій” з, вже давно відомого туристам, мосту, який було відреставровано і відкрито до святкування дня міста у липні 2009 року.
Як перейти через цей 12-ти метровий міст, можна потрапити на другий сувенірний ринок, де можна придбати все, що душа забажає.
Шанувальники народних промислів та справжні поціновувачі етнографічних сувенірів, відпочиваючи, матимуть можливість оглянути і придбати все, що зацікавить з унікального народного мистецтва та ремесла цього загадкового краю. Писанки, різьблені, інкрустовані й випалені дерев’яні вази, шкатулки, тарелі, ложки, діжки, різноманітний керамічний посуд, скульптурки, вишиті й ткані сорочки, рушники, килими й верети, ліжники, вироби з бісеру, металу й шкіри. Покупці на ринок приходять також різні. Є люди, які просто люблять з головою пірнути у це народно-ужиткове мистецтво, поторгуватися зі справжніми гуцулами, послухати їхню неповторну говірку. Навіть, якщо нічого не придбати, можна отримати незабутні враження і приємні спогади.
Водоспад “Пробій”, який спадає каскадом і є одним з найвідоміших карпатських водоспадів і гармонійно доповнює краєвид довкілля.
“Пробій” (Яремчанський водоспад) розташований на річці Прут. Біля нього у будь-яку пору – скупчення туристів.
Для того, щоб зробити вашу подорож ще більш захоплюючою, можна звернутись за послугами багатьох туристичних агенств.
Новостворений візит-центр є сучасним та функціональним закладом, унікальним на сьогодні в Україні, покликаний затримати туристів в регіоні, максимально зацікавивши їх еко-туристичними принадами краю. Споруджений у 2008 році за підтримки Європейського Союзу в рамках проекту “Створення транскордонної мережі розвитку та просування туризму між Івано-Франківською областю України та повітом Марамуреш Румунії”. На сьогодні – це єдиний туристичний об’єкт, який репрезентує не тільки місцевість, а і сучасні концепції охорони довкілля у привабливому та цікавому для відвідувачів форматі:
Цікаво відмітити, що даний центр брав участь у проекті “Відкритий туризм: доступність відпочинку на Івано-Франківщині для осіб з особливими потребами”.
Перший поверх є доступним для відвідування особами з обмеженими можливостями, зокрема і людьми, що пересуваються на візках (просторі кімнати та відсутні пороги).
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. В. Стуса, 6 (територія Карпатського національного природного парку)
Тел.: +38(03434) 21155, тел./факс: (03434) 22817
e-mail: cnnp@meta.ua
www.cnnp.yaremcha.com.ua
Також за необхідною вам інформаціює можна звернутись в Туристично-інформаційний центр м. Яремче
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Свободи, 266,
Тел.: +38(03434) 21207
Варто відправитись на екскурсії та на власні очі побачити пам’ятки історії, культури, архітектури, релігії та природи, діючі монастирі, дерев’яні церкви, музеї, скельні комлекси, водоспади.
У музеї представлено постійну експозицію, присвячену I та II світовим війнам: діячам і лідерам ОУН та УПА, а також експоновано артефакти з часів українського визвольного руху і діяльності радянських партизан у Карпатському краї. Однією нішею представлено предмети етнографічного побуту гуцулів. Раніше музей називався “Крайовий музей визвольних змагань”, а ще раніше – “Музей партизанської слави”.
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Свободи, 269
Тел.: +38(03434) 22208
Графік роботи: з 10 до 18 години
Вихідний: понеділок
У музеї представлено приватну збірку-колекцію священника Української греко-католицької церкви, отця-місіонера з діаспори Ярослава Свищука, присвячену видатній особі в історії України – митрополиту Української греко-католицької церкви Андрею Шептицькому.
Музей розташований на території монастиря Св. Андрія (присілок Дора).
Музей не має чіткого розкладу роботи, тому напередодні відвідування слід домовитися про візит.
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче-Дора, вул. Кам’янка (монастир)
Тел.: +38(03434) 33399
Експозиція музею відтворює побут XIX й XX століть кількох регіонів України: Буковини, Гуцульщини, Покуття і Бойківщини. У декількох залах представлено найрізноманітніші експонати культури і побуту карпатських регіонів. Зокрема представлено артефакти прядіння і ткацтва, кераміку, скрині, експоновано рідкісні книги (церковнослов’янською, латинською та староєврейською мовами), старі фотографії місцевих мешканців, картини та ікони на склі.
Одним з унікальних експонатів є кайдани з австро-угорської тюрми.
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Свободи, 325
Тел.: +38(03434) 21217, Марія Медик
Цей гуцульський храм, що належить монашій спільноті ченців-студитів Святоуспенської Унівської Лаври, відомий не лише своїм самобутнім інтер’єром, але і своєю історіє, адже студити беруть свій початок з 5-го століття.
“На початку 20-го століття Господь покликав до служіння в УГКЦ Митрополита Андрея Шептицького, який сприяв віднові східного чернецтва, зокрема передав Унівську обитель інокам Студійського уставу, яка невдовзі отримала статус лаври. А незабаром почали з’являтися дочірні монастирі. Так у Карпатах біля міста Яремче постав монастир святого пророка Іллі”.
У церкві святого пророка Іллі у Дорі, будівництво якої завершилось 1938 року, встановлено нетиповий іконостас овальної форми, ікони якого виконані методом випалювання та частково оздоблені плоско рельєфною різьбою.
Діяльність церкви тісно пов’язана з життям монахів студитів отця Мирона Деренюка та отця Павла (Петра-Порфирія) Чучмана.
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Свободи (передмістя Дора)
Збудована і освячена 24 липня 2000 року. Це храм, який становить єдиний комплекс із музеєм ім. Митрополита Андрея Шептицького. Розпис іконостасу в сучасному стилі.
У подвір’ї знаходиться “Город Мучеників” – символічна могила з пам’ятним хрестом з Розп’яттям. Біля підніжжя могили на кам’яних постаментах встановлені скульптури-погруддя ієрархів і мучеників УГКЦ. Окрасою церкви Св. Петра і Павла є музей, де представлено твори образотворчого і прикладного мистецтва.
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Кам’янка, передмістя Дора.
Існуюча дерев’яна церква в гуцульському стилі, розбудована у 1844 році майстром Гнишиком з дерев’яної церкви, яка походила з 1726 р. До дорійської парафії належали вірні з сусіднього села Яремче, де була філіальна церква Успення Пресвятої Богородиці. Осідок пароха (в 1930-х рр. ним був о. Євстахій Шмериковський, радник єп. Константина) розміщувався в с. Дорі.
З 1946 р. по 1990 р. діяла як російська православна церква. Стіни храму оздоблюють орнаментальні розписи XIX-XX ст. Церква у користуванні громади УГКЦ. В храмі збереглися зразки малярства XVIII ст., зокрема на різьбленому іконостасі. Та все ж більшість ікон належать пензлеві майстра XIX ст. Церква завжди була діючим храмом.
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Кам’янка, 32, передмістя Дора
Церква Святого Іоанна Милостивого – це визначна споруда XVIII ст. Разом із дзвіницею церква створює неповторний архітектурний ансамбль міста Яремче. Будівля церкви Св. Іоанна Милостивого представляє собою однокуполову, хрестоподібну дерев’яну споруду, яка має короткі бічні виступи. Варто відзначити, що на виступах зрубів є піддашшя.
Абсолютно унікальна споруда з точки зору архітектурної задумки. Дзвіниця являє собою двохярусну споруду, котра завершується величним шатром. Вражає своєю красою верхній ярус дзвіниці, виконаний у формі аркади-галереї. Велич та досконалість архітектурних форм святині привертає увагу туристів та дослідників.
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Ковпака, 2, присілок Ямна
В якості прогулянки на свіжому повітрі, море задоволення для дітей принесе Яремчанський заповідник – міні-зоопарк з місцевими дикими тваринами.
Це Вольєрне господарство Карпатського національного природного парку створене в 1992 році. Одна з важливих сторін діяльності зоопарку – утримування диких тварин для демонстрації їх міському населенню і просвітницька діяльність з охорони природи і тваринного світу. Територія міні-зоопарку, площею 5,3 га, красиво оформлена дерев’яними будиночками, альтанками, містками.
Прекрасне місце для відпочинку. Чисте повітря, багато зелені, кілька вольєрів з плямистими оленями, косулями і дикими кабанами викликають не аби яку цікавість у дітей, тим паче, тварин дозволяється годувати. Тому можна взяти з собою хліб, яблука, сушки. Олені дуже люблять яблука!!!
Поруч з вольєрами обладнана невелика автостоянка. Є продаж корму. Біля вольєру є дерев’яний оглядовий майданчик. Для діток буде особливо цікаво.
Адреса: знаходиться на околиці Яремче, по вулиці Грушевського, недалеко від місця впадання р. Багрівець у р. Жонка.
Помилувались дикими тваринами, тепер можна прогулятись лісовою стежкою до неповторного водоспаду “Дівочі сльози “(“Жіночі сльози”). Маршрут починається біля садиби Яремчанського лісництва. З мальовничої долини, де з’єднуються дві білопінні річки Жонка і Багрівець, піднімається крута стежина, яка веде до вольєрного господарства. Ця містина приваблює багатьох відвідувачів, адже поруч знаходиться зона відпочинку “Жонка” з альтанками, навісами, мангалами. Далі, йдучи по гірській дорозі, потрапляємо на водоспад. Це порівняно невеличкий, але дуже мальовничий водоспад. Є облаштована зона відпочинку.
Якщо ви хочете побувати у світі флори і фауни найстарішого парку України, тоді вам слід відвідати Карпатський природній парк в Яремче. Він зачарує вас своєю неймовірно красивою природо, від якої аж дух захоплює, гірським іонізованим повітрям, яке “п’янить” своєю чистотою.
Це був перший парк, створений ще в 1980 році і свій початок бере саме з міста Яремче.
1100 видів рослин, серед них рослини Карпат, які занесені до II видання Червоної книги України, 80 ростуть на території Карпатського природного парку. Проживає численна кількість різноманітних видів живих організмів – від найпростіших до ссавців: 48 видів ссавців, 110 птахів, 11 риб, 10 земноводних, 6 плазунів, до Червоної книги України внесено 32 представники фауни.
Особливий дар природи національного природного парку – це джерела з мінеральною водою двох типів: хлоридно-гідрокарбонатно-натрієвою та слабомінералізованою гідрокарбонат-натрієвою з підвищеним вмістом органічних речовин.
У парку створено 48 туристичних маршрутів, діє мережа стаціонарних рекреаційних пунктів, влаштовано екологічні та науково-пізнавальні маршрути, добре розвинена інфраструктура сільського зеленого туризму, діє низка закладів стаціонарної рекреації (санаторії, лікувально-оздоровчі комплекси, оздоровчі табори та ін.)
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. В. Стуса, 6
Тел.:/факс: (03434) 22817
Скільки нею не ходи – вона ніколи не набридне!
Діти, які вже побували на “стежці Довбуша” повертаються з великими враженнями і з нетерпінням діляться своїми захопленнями краєвидами, величністю каміння, порослого мохом. Особливу зацікавленість і захоплення у дітей викликає загадкова скеля, дивлячись на яку у дитячій уяві виникають найрізноманітніші асоціації. І не дивно, адже існує безліч легенд та пісень про дану таємничу місцевість. Ось одна з них: “Сталося це влітку, коли великий загін смоляків під командуванням полковника Пшенуцького біля гори Рокита оточив загін опришків і самого Олексу Довбуша. Опришки відбивалися до тих пір, поки в їхніх пістолях та рушницях не закінчились набої та порох. Тоді Довбуш згадав про ту силу, що дав йому сам Всевишній. Він взяв в руки бартку і від високої скали відколов великий уламок. Щоб показати свою силу, він підняв цей камінь над головою і кинув на своїх ворогів. Камінь скотився з гір, побивши всіх ворогів, і зупинився на березі швидкотічної річки Прут. Народ Карпат оспівав це місце і назвав цей камінь Каменем Довбуша.”
Туристів приваблює добре розвинена інфраструктура Яремче.
Велика кількість продовольчих магазинів, супермаркет, продовольчий ринок, точки обслуговування фотолюбителів, книжковий і промтоварні магазини з хорошим великим асортиментом товарів, аптека, сучасна лікарня, можливість оформити страховку.
На центральній вулиці знаходиться Речовий ринок та Продуктовий ринок.
Оскільки місто є курортною зоною, тут проведені всі комунікації і зв’язок.
Адреса: центральна вулиця Свободи
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м.Яремче, вул. Свободи, 257
Прогулюючись містом можна потрапити у невеличку сувенірну крамницю, з цікавою гуцульською назвою “Файно є”. Там ви можете придбати для себе якісну річ місцевих майстрів на згадку:
Час роботи: 10:00 – 21:00, взимку – 10:00 – 20:00
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Свободи, 299
Тел.: +38(067) 2580956, +38(095) 8868561
E-mail: fainoye@ukr.net www.art-bazar.com.ua
Сантехніка, господарські товари, гігієнічні та миючі засоби, товари широкого вжитку.
Адреса: м. Яремче, вул. Свободи, 325 а
Час роботи: 09:00-18:00, Субота 09:00-17:00, Неділя – вихідний
Тел.: +38(03434)23023, +38(050)4331377, +38(0342)732551
GPS: N 48.44203 E 24.54974
Карти і путівники, краєзнавча література
Адреса: м. Яремче, вул. Свободи, 299
Час роботи: 10:00-17:00; обід 13:00-14:00; Субота, Неділя – вихідні
GPS: N 48.44451 E 24.5525
Прокат і продаж велосипедів, туристичне спорядження.
Адреса: м. Яремче, вул. Свободи, 232 (автостанція)
Час роботи: 09:00-18:00; Неділя – по домовленості
Тел.: +38(095)5619273
GPS: N 48.45459 E 24.55615
Нова Автостанція. Налагоджений зв’язок з Івано-Франківською областю та іншими містами: Київ, Тернопіль, Хмельницький, Харків, Чернівці та ін. Маршрутки до ТК Буковель щогодини.
Адреса: м. Яремче, вул. Свободи, 234
Тел.: +38(3434)22317
Як і в будь-якому іншому курортному місті, працюють служби таксі.
Тел.: +38(03434)22121, 21313, 22300, 21133
Адреса: м. Яремче, вул. М. Грушевського (біля продуктового ринку та переїзду)
Режим роботи: працює без вихідних
Тел.: +38(067)3431928
Адреса: м. Яремче, вул. Свободи, 149 (біля АЗС “ОККО”)
Тел.: +38(067)2592901
Режим роботи: в області працює цілодобово
Тел.: +38(067)3435360
Можливість доступу до мережі Інтернет. Ціни помірні.
“Укртелеком”. Пошта.
Адреса: м. Яремче, вул. Свободи, 309а
Адреса: м. Яремче, вул. О. Довбуша, 5
Тел.: +38(03434)22303, 22228
Тел.: +38(03434)22201, 22204
Тел.: +38(03434) 22630
Адреса: м. Яремче, вул. Руднєва, 13
Тел.: +38(03434)22202
Адреса: м. Яремче, вул. Свободи, 311
Тел.: +38(03434)22826
Тел.: +38(03434)22626
Центральна районна, №56
Адреса: м. Яремче, вул. Свободи, 313
Тел.: +38(03434)22053
Також, по центральній вулиці, біля універмагу та в міській лікарні по вул. О.Довбуша, 5.
“Арніка”
Адреса: м. Яремче, вул. Свободи, 295/1
Тел.: +38(03434)22986
Яремче славиться своєю прекрасною напрочуд смачною і досить простою кухнею, однак спосіб приготування має свої секрети і особливості.
Ви можете поласувати їжею і Європейської кухні, проте родзинкою автентичної карпатської кухні є страви з грибів, яких тут росте чимало, страви зі свіжої річкової риби, вироби з кукурудзяного борошна, з овечого молока, страви з різної крупи, квасолі.
Ресторан, де процвітає традиційна гуцульська кухня. Хто хоче скуштувати м’ясо по-карпатськи, налисники по Яремчанські, запашну запечену картоплю з м’ясом (в горщику) – вам – у ресторан-колибу, стилізовану під гуцульську гражду, де інтер’єр і екстер’єр відповідає українській автентичності.
Місце дуже цікаве. Приємний антураж і місце розташування. Смачна різноманітна національна гуцульська кухня та привітна зустріч офіціантів у національній формі.
“Справжні українці” в меню знайдуть фірмову страву “сало “Гражда”” та борщ.
Шашлик і риба, спеціально мариновані, приготовлені на вогні, у вас на очах. Дуже смачні і ситні крученики з грибами та дерунами, а грибна юшка – просто пальчики оближеш!
Музиканти, за словами відвідувачів, так душевно виконують національний репертуар, що сльози навертаються на очі від задоволення.
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул.Свободи, 280/1
Тел.: (03434) 21711
Англійська, польська, російська мова.
Режим роботи: 10:00 – 23:00
Всього в двох кроках від водоспаду “Пробій” знаходиться “скринька” гуцульського колориту.
Зовнішнє оформлення та інтер’єри відрізняються філігранної різьбою по дереву.
Ресторан зі своєю історією, так що поїсти в ньому хоча б раз за час перебування в місті Яремче, справді вартує.
Саме сюди потрібно відправлятись “мисливцям за старовиною”. В інтер’єрах використані предмети народного побуту, старовинні речі, натуральні матеріали. У малому залі є натуральна дров’яна піч, облицьована старовинними косівськими кахлями, а також філігранної роботи дерев’яний годинник з рухомими механічними фігурками.
Офіціанти одягнені в традиційні гуцульські костюми. Столи сервірують посудом, виготовленим за спеціальним замовленням майстами з косівської кераміки.
Ресторан “Гуцульщина” пропонує відвідувачам традиційні страви гуцульської кухні: гриби мариновані, грибна юшка, банош з бринзою і шкварками, м’ясо по гуцульські в горщиках, смажена форель, домашній хліб. Є також і європейська сторінка меню.
Жива народна музика щодня з 19:00.
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Дачна, 2
Тел.: (03434) 22378
Режим роботи: 10:00 – 23:00
Місце, де ви відпочинете, з великим задоволенням, поринувши в атмосферу віденської вишуканості. Одночасно смачна їжа та кращі краєвиди довкола.
Дизайн витриманий у класичному стилі з відтворенням оригінального мисливського декору з характерними завитками під старовину. Вітражі наповнюють простір грою кольорового світла і теплотою, що надає ресторану неповторності. Атмосфера ресторану, затишно декорованого в австрійському стилі, без сумніву зачарує вас.
Варто відвідати навіть заради того, щоб помилуватися унікальним дизайном!
Заклад зовсім молодий, проте уже визнаний любителями смачно та вишукано поїсти.
“Губертус” запропонує вам скуштувати оригінальні та неймовірно смачні страви. Авторська кухня.
Ресторан, де подають найсмачніше пиво!
Пиво “Панське”, яке вже завоювало прихильність поціновувачів справжнього якісного смаку улюбленого напою.
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Свободи, 363/32
Тел.: +38 (067) 3410810
Витончений інтер’єр, спокійна невимушена атмосфера, високий рівень обслуговування, широкий спектр запропонованих страв.
Елегантний ресторан, в якому наші поварі знайдуть як догодити любителям різноманітної кухні, і гарантують гостям незабутні кулінарні задоволення, приготовлені на чистій джерельній воді.
Козирні страви: банош, шурпа на вогні, бігос, штрудель
Коло ресторану працює цілодобово лоббі-бар, в якому бармени приємно здивують вас екскулюзивними п’янкими коктелями, елітними напоями, свіжозвареним пивом “Панське” та запашною кавою.
Ресторан і бар у “Романтік Спа Готель” надає великий спектр послуг для корпоративних замовників. Тут ви можете замовити повний ресторанний супровід ділових заходів: привітальна кава, кава-паузи, ланч, фуршет, коктейль, банкет. Кухарі створюють кулінарні шедеври найвищої якості.
Після насиченого відпочинку у Яремче на вас чекатиме незабутній прийом у кращих традиціях Карпат. Адміністратори ресторану із задоволенням прийме заявки на проведення банкетів та днів народжень.
В ресторані працівники перетворять будь-який офіційний візит на чудовий, незабутній та просто розкішний відпочинок.
Готель-ресторан надає прекрасну можливість замовити гриль-пікнік, де запропонують гостям виключно корисні смачні традиційні страви. Тут переплітається насичений національний колорит та якісне обслуговування.
Адреса: 78500, Івано-Франківська обл., м. Яремче, вул. Свободи, 363/32
Тел.: +38(098) 7333555